اينترنت ماهواره ای

کاربران اينترنت با استفاده از امکانات متعددی قادر به اتصال به اينترنت و استفاده از منابع موجود می باشند. استفاده از خطوط تلفن معمولی ، مودم کابلی ، خطوط DSL ، اينترنت بدون کابل ، نمونه هائی در اين زمينه می باشند. در صورتيکه کاربران اينترنت قادر به استفاده از هيچکدام از وسايل ارتباطی فوق نباشند ( بدليل وجود مسافت زياد بين استفاده کننده و مرکز ارائه دهنده خدمات مورد نظر ) ، امکان استفاده از اينترنت ماهواره ای وجود خواهد داشت . اينترنت ماهواره ای از خطوط تلفن و يا سيستم های مبتنی بر کابل برای برقراری ارتباط استفاده نمی نمايد. در اين نوع سيستم ها از يک "بشقاب ماهواره ای " برای ارسال و دريافت اطلاعات ( دو طرفه ) استفاده می گردد. معمولا" در اين نوع سيستم ها سرعت ارسال اطلاعات معادل يک دهم سرعت دريافت اطلاعات است . مودم های کابلی  و خطوط DSL نسبت به اينترنت ماهواره ای دارای سرعت بمراتب بيشتری  در رابطه با دريافت اطلاعات می باشند. سرعت اينترنت ماهواره ای ده برابر سرعت يک مودم معمولی است . 

موسسات و شرکت های متفاوتی تاکنون سرويس اينترنت ماهواره ای را در اختيار علاقه مندان قرار می دهند. StarBand,Pegasus Express ,Teledesic و Tachyon نمونه هائی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اينترنت ماهواره ای بصورت دو طرفه می باشند. سرويس ارائه شده توسط Tachyon در امريکا ، اروپای غربی و مکزيک ارائه شده است . Pegasus Express نسخه دو طرفه DirectPC است .

در اينترنت ماهواره ای دو طرفه از عناصر زير استفاده می شود :

در اينترنت ماهواره ای دو طرفه از تکنولوژی IP multicasting استفاده می شود. در اين حالت امکان ارتباط 5.000 کانال بصورت همزمان و از طريق صرفا" يک ماهواره فراهم خواهد شد. IP multicasting ، داده های مورد نظر را از يک نقطه به چندين نقطه و بصورت فشرده ، ارسال خواهد کرد( در يک زمان )  . با فشرده سازی اطلاعات ، حجم داده ها کاهش و از پهنای باند موجود استفاده بهينه خواهد شد.

در سيستم DirectPC ( ارائه شده توسط DirectTV) ، کاربران همچنان می بايست از يک ISP استفاده نمايند. در اين حالت کاربران برای ارسال اطلاعات در ابتدا می بايست با ISP  تماس و در ادامه اقدام به ارسال و يا دريافت اطلاعات  نمايند.